جستجو
22/بهمن/1394
13:31
19/تیر/1391
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو

/هرآنچه درباره نارسایی کلیه می‌خواهید بدانید/

دیابت و فشار خون دو عامل اصلی نارسایی مزمن کلیه

پریسا چیذری

کلیه‌ها یک جفت عضو داخل شکمی هستند که در خلف صفاق و در دوطرف ستون مهره‌ها قرار گرفته‌اند. وزن هر کلیه در فرد بالغ۱۵۰ گرم و به اندازه ۵ /۳مهره کمری فرد است.

وظیفه اصلی کلیه‌ها دفع موادر زاید حاصل از متابولیسم مواد مانند اوره، پتاسیم و سموم دیگر از بدن است. سایر وظایف کلیه‌های عبارتند از تنظیم تعادل اسید و باز و ترشح مواد شبه هورمونی مانند ویتامین D فعال، رنین و ارتیرویویتین.
بیماری‌های کلیوی شامل طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله عفونت‌های دستگاه ادراری، سنگ‌های کلیه و نارسایی کلیوی است.
انواع نارسایی کلیه
کلیه‌ها به دو صورت عملکرد خود را از دست می‌دهند.
در صورتی که کلیه‌ها به صورت ناگهانی از کار بیافتند به نارسایی حاد مبتلا شده‌اند، ولی در نارسایی مزمن همانطور که از نام آن پیدا است، عملکرد طبیعی کلیه‌ها به تدریج با اشکال مواجه می‌شود.
نارسایی مزمن کلیه
نارسایی مزمن کلیوی به مرحله‌ای از نارسایی کلیوی گفته می‌شود که کلیه‌ها دیگر قادر به عملکرد طبیعی و انجام وظایف خود شامل حفظ تعادل محیط داخلی بدن و دفع مواد زاید و سمی از طریق ادرار نیستند. در نتیجه این امر، مواد سمی در خون تجمع پیدا می‌کنند که سبب بروز اختلالاتی جدی در افراد می‌شود. دیابت و پرفشاری خون از مهم‌ترین علل بروز نارسایی مزمن کلیوی هستند. کنترل نکردن این بیماری به از بین رفتن کامل عملکرد کلیه‌ها منجر می‌شود که در این شرایط، انجام دیالیز و یا پیوند کلیه برای ادامه حیات بیمار ضروری خواهد بود.

دکتر عباس اطمینان متخصص کلیه و مجاری ادراری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینانیوز درباره نارسایی مزمن کلیه توضیح داد: «افرادی که عملکرد کلیه‌های آن‌ها به کمتر از ۶۰ درصد نرمال برسد و حداقل ۳ماه طول بکشد نارسایی مزمن کلیه دارند. کسانیکه میزان دفع پروتئین به طور غیر طبیعی افزایش یابد یا افرادی که کلیه‌های سالمی ندارند مانند کیست کلیه، کلیه کوچک دارند و... در معرض این بیماری هستند.»
وی افزود: «تمامی سیستم‌های بدن بر اثر نارسایی مزمن کلیه دچار آسیب شده و عوارض ناشی از آسیب آن‌ها خود را به صورت علایم بالینی نشان می‌دهد. البته یک بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه ممکن است همه این علایم را نداشته باشد.»
وی تصریح کرد: «افرادی که فشارخون دارند، دیابتی‌ها، چربی خون بالا دارند، چاق هستند، مبتلا به انواع سرطان، هپاتیت C، سابقه خانوادگی بیماری‌های کلیوی دارند، افرادی که تحت درمان با داروهایی هستند که برای کلیه مضر است و... باید تحت نظر باشند.»

دکتر شهیده امینی دبیر هیئت ممتحنه (بورد) داروسازی بالینی نیز در گفتگو با خبرنگار سینانیوز تصریح کرد: «آسیب در کلیه‌ها یک یافته پاتولوژیک بوده که با نمونه برداری از کلیه یا رادیو گرافی و در برخی شرایط وجود پروتئین در ادرار قابل دتکت کردن است که طبق گایدلاین‌های رایج تنها کاهش عمکرد کلیه‌ها برای تشخیص نارسایی کلیه کافی نمی‌باشد.»
وی ادامه داد: «امروزه با افزایش طول عمر در اکثر جوامع تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی شده و متاسفانه از عوارض این بیماری رنج می‌برند چرا که این بیماری سیر پیشرونده داشته و می‌تواند علاوه بر ایجاد عوارض فراوان برای بیمار در ادامه منجر به از دست دادن کامل کلیه‌ها (نیاز به دیالیز و یا پیوند کلیه) و افزایش مرگ و میر شده و از سوی دیگر به دلیل مزمن بودن این بیماری هزینه‌های اقتصادی قابل توجهی به نظام سلامت و جامعه نیز تحمیل می‌شود.»

دلایل ایجاد نارسایی مزمن کلیه
دکتر محمدرضا عباسی معاون اجرایی مرکز تحقیقات نفرولوژی همچنین در گفت‌و‌گو باخبرنگار سینانیوز اعلام کرد: «افرادی که در معرض داروهایی از جمله مسکن‌های مختلف قرار دارند در دراز مدت ممکن است به نارسایی کلیه مبتلا شوند ولی مهم‌ترین عوامل ایجاد نارسایی کلیه دیابت و فشار خون بالا می‌باشد.»
وی اظهار کرد: «با توجه به اینکه ۲۰ درصد افراد جامعه دچار فشار خون بالا و ۸ درصد افراد جامعه دچار دیابت هستند در صورت بی‌توجهی به کنترل این افراد به سمت نارسایی مزمن کلیه حرکت می‌کنند.»
دیابت و پرفشاری خون از مهم‌ترین علل بروز نارسایی مزمن کلیوی هستند. کنترل نکردن این بیماری به از بین رفتن کامل عملکرد کلیه‌ها منجر می‌شود که در این شرایط، انجام دیالیز و یا پیوند کلیه برای ادامه حیات بیمار ضروری خواهد بود.
تمامی سیستم‌های بدن بر اثر نارسایی مزمن کلیه دچار آسیب شده و عوارض ناشی از آسیب آن‌ها خود را به صورت علایم بالینی نشان می‌دهد. البته یک بیمار مبتلا به نارسایی مزمن کلیه ممکن است همه این علایم را نداشته باشد.
ظاهر شدن علایم بالینی در یک بیمار به میزان شدت نارسایی مزمن کلیه در او بستگی دارد. بعضی از بیماران که در مراحل اولیه قرار دارند، ممکن است بدون علامت باشند و تنها از روی آزمایش‌ها متوجه نارسایی کلیه در آنان بشویم، در حالی که بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته کلیه، تقریباً تمام علایم بالینی را دارند.
معاون اجرایی مرکز تحقیقات نفرولوژی در زمینه نارسایی علائم نارسایی مزمن کلیه گفت: «نارسایی مزمن کلیه می‌تواند علائم بسیاری از جمله عصبانیت، خستگی، کم خونی، اختلالات مغزی و نارسایی قلبی و مرگ را در پی داشته باشد در حالی که طی مراحل اولیه می‌توان با درمان و پیشگیری زندگی عادی داشت.»
دستگاه قلب و عروق: تنگی نفس، فشار خون بالا و بیماری قلبی زودرس
- دستگاه استخوانی- عضلانی: ضعف عضلانی، دردهای استخوانی و ایجاد نقرس
- دستگاه عصبی: گزگز و مورمور دست‌ها و پا‌ها، بی‌خوابی، بی‌حالی، حملات تشنج و اختلال هوشیاری
- دستگاه گوارش: بی‌اشتهایی، تهوع، استفراغ، بوی بد دهان و خونریزی گوارشی
- دستگاه خون ساز: کم خونی، خونریزی و ضعف سیستم ایمنی بدن
- دستگاه غدد داخلی: پرکاری غده پاراتیروئید، قطع قاعدگی، ناتوانی جنسی، ناباروری و زیاد شدن چربی‌های خون
- دستگاه تنفس: تنگی نفس و احتقان ریوی
- پوست: خارش و رنگ پریدگی
آهن و بیماران کلیوی
دکتر عباسی اظهار کرد: «برای بیماران کلیوی آهن به صورت تزریقی تجویز می‌شود. از سویی آهن خوراکی از طریق گوارش به خوبی جذب نمی‌شود و از سوی دیگر بیمارانی که نارسایی کلیه دارند دارهای متعددی مصرف می‌کنند و همین امر باعث کاهش اشتهای مبتلایان به نارسایی کلیه می‌شود.»
وی افزود: «پروتئینهای حیوانی سرشار از آهن است اما بیماران کلیوی محدودیت مصرف این مواد را دارند و به همین دلیل آهن از راه غذا برای آن‌ها کفایت نمی‌کند بنابراین این ماده به صورت مکمل برای آنان تجویز می‌شود.»
این فوق تخصص نفرولوژی با اشاره به اینکه کمبود آهن باعث ابتلا به کم‌خونی می‌شود، تصریح کرد: «این نوع کم‌ خونی نسبتا شایع است، البته فقر آهن موجب ابتلا به بیماری‌های کلیوی نمی‌شود.»
۲۰ درصد افراد دیالیزی سالانه فوت می‌کنند
وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما سن ابتلا به نارسایی مزمن کلیه در می‌انسالی شیوع دارد اظهار کرد: «درکشورهای پیشرفته به دلیل وضعیت بهداشتی و غیره بالای ۶۰ سال دیده می‌شود.»
وی در ادامه با بیان اینکه میزان مرگ و میر در پیوند کلیه کمتر از ۵ درصد است ادامه داد: «در این حوزه پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم و بیش از ۹۰ درصد بیماران پیوندی زنده می‌مانند.»
وی مرگ و میر بیماران دیالیزی را سالانه ۲۰ درصد خواند و گفت: «در نارسایی مزمن کلیه توصیه به پیوند را مقدم بر دیالیز می‌دانیم چرا که بیمار دیالیزی هفته‌ای ۳ روز برای دیالیز باید مراجعه نماید در حالی که بیمار پیوندی ماهی یکبار برای ویزیت مراجعه می‌کند.»
وی در پایان با بیان اینکه مراجعه دیر هنگام بیماران مبتلا به نارسایی کلیه از جمله مشکلات این حوزه است خاطرنشان کرد: «بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه به دلیل مراجعه دیر هنگام قبل از پیوند به دلیل ابتلا به نارسایی قلبی فوت می‌کنند در حالی که مراجعه زود هنگام می‌تواند نقش به سزایی در درمان داشته باشند.»


نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده