برنا‌نیوز

داروی سوپریمون از سال آینده در کشور تولید می‌شود

داروی سوپریمون با مجوز وزارت بهداشت طی قراردادی با یک شرکت معتبر داروسازی اروگوئه با انتقال دانش فنی از سال آینده در کشور تولید می‌شود.

چند روز گذشته خبری مبنی بر گران شدن داروی بیماران کلیوی به دلیل ورود داروی سوپریمون در برخی از رسانه‌ها منتشر و وضعیت اسفناک بیماران کلیوی و دیالیزی مورد توجه قرار گرفت.
همچنین در گوشه دیگری از این خبر آمده است که متاسفانه داروی سوپریمون بدون هیچ‌گونه مطالعه بالینی وارد بازار دارویی کشور شده و دست‌هایی در کار است که نمی‌خواهد بازار دلالی دارو و تجهیزات پزشکی در بیماران کلیوی برچیده شود.
مطرح کردن این موضوع سبب شد تا شرکت تولید کننده داروی سوپریمون مطالب این اخبار را تکذیب کرده و عنوان کند که داروی سوپریمون با مجوز وزارت بهداشت طی قراردادی با یک شرکت بزرگ داروسازی اروگوئه با انتقال دانش فنی از سال آینده در کشور تولید می‌شود. این دارو فرآورده‌ای کاملا شناخته شده در بازار دارویی دنیاست که حدود هشت سال است در کشورهای مختلف مصرف می‌شود.
داروی سوپریمون تولید شرکت داروسازی کلاوسن عینا مشابه داروی اصلی است که مطالعات بیواگرووالانسی آن در ۲۵ جلد تکمیل شده و مطالعات بالینی کاملی در مورد آن در خارج کشور صورت گرفته است. این دارو دارای تاییدیه ۲۷ کشور اروپایی از جمله آلمان است.
این دارو مانند سایر فرآورده‌های دارویی کشور با ارایه مستندات و مدارک کامل، مراحل ثبت و کسب مجوز از وزارت بهداشتی را پشت سر گذاشته که تمامی مدارک در دفتر شرکت و وزارت بهداشت موجود و قابل ارایه است.

صرفه جویی۱۲۵ میلیارد ریالی در یارانه دارویی کشور با ورود داروی سوپریمون
با ورود داروی سوپریمون به بازار دارویی کشور، ۱۲۵ میلیارد ریال در یارانه دارویی کشور صرفه جویی شده و این در حالی است که یارانه تخصیص یافته به این دارو، نصف داروی سلسیت، مشابه داخلی آن است.
البته از آنجا که به رغم یارانه حدوداً دو برابری که همچنان به داروی سلسیت داده می‌شود، قیمت این دارو هنوز هم گران‌تر از داروی سوپریمون است. طبق مقررات بیمه‌ای که ارزان‌ترین داروی را مبنا قرار می‌هد، داروی محصول کارخانه اکتوور به صورت کاملا رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد و در صورت تمایل به مصرف داروی مشابه (سلسیت) هم باید ماهانه رقمی حدود ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان نه مبلغ ۶۰، ۷۰ هزار تومان که از سوی برخی افراد ادعا می‌شود، پرداخت کنند.
گفتنی است؛ براین اساس هزینه‌های بیماران پیوندی برای تهیه دارو‌هایشان نه تنها افزایش نیافته که زمینه بهره‌مندی رایگان بیماران کلیوی کشور از یک داروی با کیفیت و کاملا شناخته شده و مطمئن که سالهاست در دیگر کشور‌ها مصرف می‌شود، فراهم شده است.