هومیوپاتی؛ دوره‌ای جدید در درمان بیماری‌ها؟!

مصطفی میرزایی

هومیوپاتی یک سیستم پزشکی است که شامل درمان افراد با استفاده از مواد بسیار رقیق، عمدتاً مواد طبیعی که پایه و اساس ساخت قرص‌ها هستند، با هدف راه‌اندازی سیستم‌های شفابخشی طبیعی بدن (خود درمانی) بر اساس نشانه‌های خاص یک بیماری است. یک هومیوپات مناسب‌ترین دارو برای درمان بیماری معرفی خواهد کرد

اصل در هومیوپاتی درمان بیمار بر اساس آن چیزی است که بیماری را به وجود آورده، که به آن درمان بیماری توسط عامل همانند می‌گویند. درمان بیماری بدین‌روش است که از عامل بیماری‌زا که موجب بروز بیماری به دلیل استفاده در دوزهای بالا شده است، در درمان بیماری استفاده می‌کنند. به عنوان مثال: نوشیدن قهوه بیش از حد می‌تواند موجب بروز کم‌خوابی و اضطراب شود، بنابراین، با توجه به این اصل، مادۀ coffea (ماده سازنده قهوه) در درمان به وسیله هومیوپاتی استفاده می‌شود و برای درمان افردی که این علائم (اضطراب و کم خوابی) در آن‌ها ظاهر می‌شود، به کار می‌رود. این روش البته در طب رایج نیز استفاده می‌شود. با این حال یک تفاوت عمده بین داروهای
هنوز علم قادر به توضیح عملکرد مکانیزم استفاده از داروهای با رقت بسیار بالا در بدن نیست.
طب امروزی و هومیوپاتی وجود دارد و آن تفاوت، این است که داروهای هومیوپاتی بی‌‌‌نهایت رقیق و غیرسمی هستند.
علم هومیوپاتی
داروهای هومیوپاتی (آنچه هومیوپاتیست‌ها از آن به عنوان شفابخش نام می‌برند) با استفاده از یک فرایند بسیار دقیق داروسازی تهیه می‌شود.
هنوز علم قادر به توضیح عمل‌کرد مکانیزم استفاده از داروهای با رقت بسیار بالا در بدن نیست. اما آزمایش‌های مکرر در این رابطه نشان داده‌اند که تولیدات هومیوپاتی باعث اثرات بیولوژیکی می‌شود. همچنین تعداد بسیار زیادی از تحقیقات نشان داده‌اند که درمان از طریق هومیوپاتی اثرات بالینی نیز دارد.
منشأ درمان در هامیوپاتی
اصل رفتار بر اساس درمان، به عامل به وجود آورنده بیماری برمی‌گردد. اما در روش امروزی درمان از طریق هومیوپاتی به صورت عمده و جهانی بیش از ۲ سال است که به کار گرفته می‌شود.
این روش توسط یک پزشک آلمانی به نام "Samuel Hahneman" که از روش‌های خشن پزشکی شوکه شده بود، کشف شد. او به دنبال کاهش آسیب جانبی و اثرات درمان و استفاده از داروهای پزشکی امروزی بود.
او شروع به انجام آزمایش‌های متعدد بر روی خود و افراد سالم کرد. بدین‌ترتیب که شروع به دادن دوزهای ضعیف دارویی و همچنین کاهش میزان سم کرد. در واقع از داروهای مؤثر با دوز پایین‌تر استفاده کرد.او سپس در ادامۀ تحقیقات خود برای آزمایش‌هایی
یکی از تفاوت‌های اصلی بین داروهای هومیوپاتی و داروهای مرسوم امروزی این است که دسته دوم دارای مقدار قابل توجهی سم می‌باشد
که در این رابطه انجام داد اسنادی ارائه کرد و پایه‌های طب هومیوپاتی امروزی را در اختیار گذاشت و همچنین اصرار داشت که دارو‌ها قبل از تجویز و استفاده، بار‌ها و بار‌ها مورد آزمایش قرار بگیرند.
در زمان ارزیابی ایمنی هومیوپاتی، ۲ موضوع مجزا برای بررسی وجود دارد. ایمنی از داروهای هومیوپاتی و ایمنی از درمان به وسیله این روش. به‌طور کلی هومیوپاتی دارای رکورد ایمنی بسیار عالی در هر دو موضوع است.
امنیت استفاده از داروهای هومیوپاتی
یکی از تفاوت‌های اصلی بین داروهای هومیوپاتی و داروهای مرسوم امروزی این است که دسته دوم دارای مقدار قابل توجهی سم هستند، طبیعت بسیار دقیق داروهای هومیوپاتی بدان معنی است که بعید است آن‌ها منجر به عوارض سمی جانبی معروف به واکنش‌های دارویی جانبی گردند.
ایمنی درمان هومیوپاتی
چندین بررسی سیستماتیک درباره بررسی اثرات جانبی داروهای هومیوپاتی انجام شده است. این مطالعات درمورد میزان عوارض جانبی و نامطلوب در طول درمان یا پس از درمان توسط پزشکان هومیوپات انجام شد. با توجه به این تحقیقات عوارض جانبی و تغییرات نامطلوب در طول یا پس از درمان، بسیار خفیف و گذرا بوده‌اند. از جمله این عوارض، سردرد، خستگی، بثورات پوستی، سرگیجه و اسهال هستند. این عوارض بیشتر در داروهای هومیوپاتی وجود دارند تا داروهای امروزی.
درمان بی‌خطر با استفاده
یکی از تفاوت‌های اصلی بین داروهای هومیوپاتی و داروهای مرسوم امروزی این است که دسته دوم دارای مقدار قابل توجهی سم می‌باشد
از روش هومیوپاتی
خطر آسیب به بیمار استفاده کننده از روش هومیوپاتی ناشی از ضعف شرایط و یا طریقۀ عمل پزشکان است تا استفاده از خود روش هومیوپاتی.
مصرف داروهای هومیوپاتی
داروهای هومیوپاتی را می‌توان در کنار داروهای معمولی استفاده کرد. مصرف این دارو‌ها اختلالی در مصرف داروهای دیگر ایجاد نمی‌کند. درمان از طریق هومیوپاتی به دلیل ایمنی بسیار بالا و به دلیل غیرسمی بودن برای نوزادان، کودکان و زنان باردار تجویز شود.
دکتر هومیوپات پس از مشورت با شما در مورد بیماریتان دارویی تجویز می‌کند. ممکن است داروی شما در قالب قرص، حبه کوچک، مایع یا پورد تجویز شود. این دارو‌ها با داروهای معمولی متفاوت هستند که بهتر است درمورد دستورالعمل و طرز استفاده از آن‌ها به خوبی از پزشکتان اطلاعات بگیرید.
منشا داروهای هامیوپاتی
داروهای هومیوپاتی از گیاهان، مواد شیمیایی، معدنی یا منابع حیوانی ساخته می‌شوند. مواد اصلی به شدت رقیق می‌شوند و سپس جذب بدن می‌شوند‌. این روند بارها و بار‌ها تکرارمی‌شود.
داروهایی رقیق اما موثر
واقعیت این است که به دلیل رقیق بودن داروهای هومیوپاتی گفته می‌شود که این دارو‌ها چیزی جز آب نیستند اما در حقیقت تحقیقات نشان می‌دهد که لرزش شدید دارو طی فریند تولید باعث می‌شود که ماده اصلی سازنده دارو به خوبی در آب حل شوند.