لوزه ها جزئی از سیستم دفاعی بدن محسوب می شود که حضور آن تا شش ماهگی فرد لازم است

جراحی لوزه؛ خطرناک یا بی‌خطر؟

شیدا ملکی

صبح روز سوم خرداد ، کودک سه ساله ا ی که برای عمل برداشتن لوزه وارد کلینیک تخصصی" آرا" در شهر سنندج شده بود به دلیل مرگ مغزی جان سپرد.جراح و مشاور بیهوشی این کودک سه ساله بعد از عمل ،جراحی ساده ی لوزه ی وی را موفقیت آمیز دانستند اما همه چیز به همین راحتی و سادگی که آنها می گفتند پیش نرفت.چند ساعت بعد که "آتنا قجر" نتوانست به هوش بیاید احتمال مرگ مغزی وی در اثر عمل ساده ی لوزه ضربه ای بود که موجب دنبال کردن علل و عواقب این ماجرا شد

لوزه‌ جزئی از سیستم دفاعی بدن محسوب می‌شود که حضور آن تا شش‌ماهگی فرد لازم است. پس از شش‌ماهگی و پیشرفت سیستم دفاعی بدن انسان
خطرناک‌ترین عارضه عمل لوزه‌برداری، خو‌نریزی لوزه است
لزومی به بودن این بافت در بدن نیست چرا که بعضا به دلیل عفونت‌های مکرر لوزه مشکلاتی چون تغییر صدا، انحراف جریان تنفس و در موارد حاد خرخر در فرد می‌شود.
بزرگ شدن و التهاب لوزه در فرد معمولا در سنین خردسالی روی می‌دهد و ترجیح بر آن است که کودک تحت عمل جراحی قرار بگیرد و لوزه‌هایش خارج شود.
التهاب لوزه علاوه بر تغییر نحوهٔ بلع در کودک که در نوع تغذیه وی خلل ایجاد می‌کند عفونت‌های سینوس‌ها و گوش میانی را نیز به دنبال دارد.
همچنین عفونت لوزه سوم که در پشت بینی واقع شده است به خاطر جمع کردن مایعات در پشت گوش کودک مشکلات جدی برای فرد ایجاد می‌کند.
لذا عمل جراحی برداشتن لوزه نیز در راستای این مشکلات برای کودک و بعضا برای جلوگیری از بروز مشکلات در بزرگ‌سالی فرد صورت می‌گیرد؛ چرا که این عضو در بزرگ‌سالی می‌تواند از عوامل بوی بد دهان افراد باشد.
به دلیل این‌که سیستم دفاعی بدن فرد
به دلیل عفونتهای مکرر مشکلاتی چون تغییر صدا،انحراف جریان تنفس و در موارد حاد خر خر در فرد می شود
به مرور گسترده می‌شود دیگر نیازی به حضور لوزه در بدن نیست. عمل جراحی لوزه یک عمل راحت و به اصطلاح یک جراحی سر پایی است که نگرانی چندانی در مورد آن نباید داشت. با این حال این جراحی نیز مثل دیگر عمل‌ها در صورت در نظر نگرفتن شرایط و برخورد سهل‌انگارنه موجب عواقب جبران ناپذیری می‌شود.
دکتر «عبدالحمید حسین نیا» بازرس انجمن علمی جراحان گوش و حلق و بینی در خصوص نحوهٔ جراحی لوزه برداری در کودکان می‌گوید: «عمل لوزه برداری عملی سهل و ممتنع است و در عین حال که ساده و رایج است می‌تواند عوارض مرگبار و خطیری داشته باشد.»
وی با بیان اینکه خطرناک‌ترین عارضهٔ عمل لوزه برداری، خو‌ن‌ریزی لوزه است افزود: «خون‌ریزی لوزه می‌تواند حتی به قیمت جان فرد تمام شود.»
همچنین چون برداشت لوزه تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد عوارض بیهوشی هم می‌تواند عامل مرگ باشد مضاف بر این‌که در لوزه برداری متخصص بیهوشی و گوش
لوزه‌ها جزئی از سیستم دفاعی بدن محسوب می شود که حضور آن تا شش ماهگی فرد لازم است
و حلق و بینی باید در یک موضع مشترک عمل کنند.
وی با بیان این‌که تعیین میزان مرگ و میر افراد وابسته به میزان تجهیزات مراکز جراحی است، عنوان کرد: «تعیین میزان مرگ و میر از مرکزی به مرکز دیگر متفاوت است. این میزان در کلینیک‌ها و مراکز پیشرفته‌تر کمتر و در مراکز کمتر مجهز ممکن است افزایش پیدا کند.»
حسین‌نیا در خصوص آمفیزم زیر جلدی به عنوان یکی از علل مرگ در این نوع جراحی بیان داشت: «آمفیزم زیر جلدی معمولا در اثر لوله گذاری داخل نای یا در اثر بازکردن نای از طریق گردن انجام می‌شود که از این طریق هوا در نای از زیر پوست انتشار پیدا می‌کند و نتیجه‌اش آمفیزم زیر جلدی است.»
با تمامی تلاش‌ها، دقت‌ها و و مداومت‌ها «آتنا» ی سه ساله پس از دوازده روز مبارزه دچار ایست قلبی شد و درگذشت در حالیکه سالانه چندین عمل جراحی لوزه برداری در سطح دنیا انجام می‌شود بدون آنکه عارضه‌ای برای افراد ایجاد کند.