چاق شدن مادران در سنین بالا‌ و بعد از بارداری‌های نوبت دوم یا سوم بیشتر دیده می‌شود

راهکارهای حفظ تناسب اندام پس از بارداری

مادران با شیر دادن به کودک از چاقی بعد از زایمان در امان بمانند

صبا صراف

شکم هر مادری با بزرگ شدن جنینش بزرگ‌تر شده و به جلو می‌آید. تا زمانی که کودک رشد می‌کند، مادران چندان ناراحت اضافه وزن خود نیستند اما بعد از زایمان و دیدن پوست شل شده و چاق شدنشان، ناراحت و نگران می‌شوند.

چاق شدن‌های بعد از زایمان یکی از مسائلی است که بیشتر زنان از آن می‌ترسند. بسیاری از مادران پس از زایمان، افسوس روزهایی را می‌خورند که اندامی متناسب و لاغر داشته‌اند. آنان تنها دلیل چاقی خود را برآمدگی شکم در دوران بارداری خود می‌دانند. در این دوران شکم مانند یک بادکنک رفته رفته بزرگ و کشیده می‌شود، پس از زایمان و با تولد نوزاد، این حجم باز به جای خود بازمی‌گردد اما این بار پوست شل شده و با افتادگی همراه است.
البته این مسئله به وزن نوزاد نیز بستگی دارد. اما با همه این‌ها این امکان وجود دارد که شکم پس از دوران بارداری به شکل اول خود بازگردد. یکی از عمده‌ترین دلیل چاق ماندن مادران بعد از زایمان، خود آنان هستند. همچنین رژیم‌های غذایی و فعالیت بدنی در چاقی بعد از زایمان تأثیر زیادی دارد.
چاق شدن مادران در سنین بالا‌ و بعد از بارداری‌های نوبت دوم یا سوم بیشتر دیده می‌شود. به اعتقاد پزشکان این امر به دلیل کم‌تحرکی و مصرف زیاد کالری مادران است. دکتر علی اکبر سهیلی، متخصص تغذیه عدم تحرک بدنی زنان و افزایش سن آن‌ها در زمان بارداری را مهم‌ترین عامل چاق شدن آن‌ها می‌داند.
دکتر سهیلی در گفتگو
برخی قرص‌ها مانند قرص‌های هورمونی موجب چاقی می‌شوند. عموماً این قرص‌ها مربوط به قرص‌های پیشگیری و ضدبارداری است. این داروها با تغییرات هورمونی در متابولیسم بدن، مواد انرژی‌زا را به شکل چربی در اندام‌ها ذخیره می‌کنند و باعث چاقی می‌شوند
با سینا گفت: «در این سنین مادران فعالیت بدنی کمی دارند و رژیم‌های غذایی خود را رعایت نمی‌کنند.»
کوچک شدن رحم بر اثر شیر دادن
در دوران بارداری شکم برآمده شده و رحم از حالت طبیعی خود بزرگ‌تر می‌شود. بعد از زایمان مدتی زمان لازم است تا این برآمدگی‌ها به حالت طبیعی بار دیگر فرو رود. به گفته دکتر سهیلی یکی از راه‌های بازگشت سریع‌تر بدن به حالت اولیه، شیر دادن به نوزاد است. مادرانی که بعد از زایمان به کودکان خود شیر نمی‌دهند بیشتر در معرض چاق شدن هستند.
وی در این‌ باره توضیح داد: «زمانی که کودک سینه مادر خود را مک می‌زند هورمون اکسید دومین در بدن او تولید می‌شود، این هورمون علاوه بر آنکه شیر تولید می‌کند باعث کوچک شدن رحم و شکم مادر نیز می‌شود. بنابراین یکی از راه‌های کوچک شدن شکم مادران بعد از زایمان شیر دادن به نوزاد است.»
به گفته دکتر سهیلی علاوه بر شیر دادن، مسئله دیگری که می‌تواند باعث لاغر شدن مادر به صورت طبیعی شود، انجام فعالیت‌های بدنی است. فعالیت‌های بدنی را نباید قطع کرد. روزی نیم ساعت تا یک ساعت پیاده‌روی و قدم زدن برای لاغری زنان بعد از زایمان بسیار مفید است.
هر یک ساعت یک لیوان آب، شیر یا چای مصرف شود/b>
در دوران بعد از زایمان نیز مانند دوران بارداری همچنان مادر تأمین‌کننده غذای کودک است و علاوه بر تأمین غذا برای بدن خود باید به میزان غذای مورد نیاز برای نوزاد نیز توجه داشته باشد. بدن مادر در این دوران دچار خونریزی و زخم شده و برای رفع آن‌ها هیچ چیز بهتر از یک تغذیه مناسب نیست.
به گفته این متخصص تغذیه بهترین رژیم‌ غذایی در این دوران خوردن غذاهای مقوی است. دکتر سهیلی با اشاره به اینکه گروه گوشت‌ها مهم‌ترین گروه غذایی برای مادران بعد از زایمان است، گفت: «بدن مادر به دلیل خونریزی نیاز به ترمیم دارد و
بدن مادر به دلیل خونریزی نیاز به ترمیم دارد و گوشت‌ها بهترین گروه غذایی برای ترمیم بدن مادر است. همچنین گروه‌های شیر و لبنیات نیز برای دوران بعد از زایمان توصیه می‌شود. مادر در این دوران روزی ۸۰۰ میلی‌لیتر شیر تولید می‌کند و به همین دلیل باید مایعات مصرف کند. شیر بهترین نوع از این مایعات است؛ هم برای بدن مادر مقوی است و هم موجب تولید شیر می‌شود
گوشت‌ها بهترین گروه غذایی برای ترمیم بدن مادر است.»
وی همچنین به گروه‌های دیگر غذایی نیز اشاره کرد و ادامه داد: «گروه‌های شیر و لبنیات نیز برای دوران بعد از زایمان توصیه می‌شود. مادر در این دوران روزی ۸۰۰ میلی‌لیتر شیر تولید می‌کند و به همین دلیل باید مایعات مصرف کند. شیر بهترین نوع از این مایعات است؛ هم برای بدن مادر مقوی است و هم موجب تولید شیر در بدن وی می‌شود.»
وی با تأکید بر اینکه مادران به خوردن مایعات برای تولید شیر نیاز دارند گفت: «به جز شیر انواع آب میوه‌ها، دوغ، چای و آب برای تولید شیر مناسب است. مادران بعد از زایمان و برای تولید شیر هر یک ساعت یک لیوان آب یا چای بنوشند.»
چاق شدن براثر قرص‌های پیشگیری هیچ راهی ندارد
چاق شدن و به هم ریختن تناسب اندام یکی از مهم‌ترین ناراحتی زنان است، به گفته دکتر سهیلی مصرف برخی قرص‌ها مانند قرص‌های هورمونی موجب چاقی می‌شود. عموماً این قرص‌ها مربوط به قرص‌های پیشگیری و ضد بارداری است. این نوع داروها با تغییرات هورمونی در متابولیسم بدن، مواد انرژی‌زا را به شکل چربی در اندام‌ها ذخیره کرده و باعث چاقی می‌شوند.»
به گفته دکتر سهیلی در زمان مصرف این قرص‌ها هیچ راهی برای لاغر شدن وجود ندارد و رژیم‌های غذایی نمی‌توانند کمکی به فرد کنند. تنها راه لاغر شدن بعد از مصرف این قرص‌ها، استفاده نکردن از آن‌ها است.
به گفته وی مصرف‌کنندگان این قرص‌ها ممکن است مدتی بعد از مصرف اثرات چاق شدن را در خود مشاهده کنند. بیماران باید چاق شدن خود را به پزشک اطلاع دهند و از او بخواهند تا قرص دیگری را به عنوان جایگزین به آن‌ها بدهد.
چاقی اگرچه مهم‌ترین معضل و دغدغه زنان و مردان است اما همیشه یک راه درمان برای آن وجود دارد و با کمی تحرک و تغذیه مناسب می‌توان به راحتی انواع چاقی را درمان کرد.