جستجو
21/بهمن/1394
10:3
11/دی/1390
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو
گریه کردن می‌تواند برای کودک بسیار خطرناک باشد

خطر گریه شبانه کودکان

وقتی کودک شما گریه می‌کند، معمولاً او را در آغوش می‌گیرید، به او اسباب بازی می‌دهید، یا اگر نوزاد باشد به او شیر می‌دهید. کارهای مختلفی در جواب دادن به گریه کودک می‌توان انجام داد. اما اگر کودک هنگام شب و زمانی که سایرین درخوابند گریه کند چه باید کنیم؟

نسبت به گریه شبانه کودک خود بی‌تفاوت نباشید. به این بهانه که او مثلاً خواب آلود است تنبلی نکنید. برخی والدین گمان می‌کنند گریه بی‌صدای شبانه کودک به او می‌آموزد که چطور خود را آرام کرده و در ‌‌نهایت بخواب رود. آیا اینکه بگذاریم کودک گریه کند به استقلال او کمک خواهد کرد؟
به گزارش سینانیوز به نقل از نشریه روان‌شناسی امروز (Psychology Today) محققان فاش کردند که گریه کردن می‌تواند برای کودک بسیار خطرناک بوده و تاثیر مادام‌العمر بر او بگذارد. وظیفه والدین برداشتن گام‌هایی در جهت اطمینان حاصل کردن از آرامش کودک و برطرف کردن نیازهای او در جهت کاهش گریه کردن است.
دکتر دارسیا ناروایز (Darcia Narvaez) پروفسور روان‌شناسی و مدیر همکاری آموزش اخلاقی دانشگاه نوتردام می‌گوید: «تربیت صحیح از مشکلات والدین از جمله گریه کردن نوزاد خواهد کاست. در عوض کودک را وامی‌دارد تا جز در موارد اضطراری گریه نکند.»
زمانی که کودک مضطرب است بدن او هورمون کورتیزول آزاد می‌کند که می‌تواند به شبکه عصبی مغز آسیب زده یا حتی آن را از بین ببرد و کودکی که در دوران نوزادی قرار دارد قادر به ترمیم شبکه عصبی به بهترین نحو نیست.
طبق تحقیقات محققان دانشگاه‌های ییل و هاروارد، آسیب دیدن بافت مغز می‌تواند منجر به مخاطرات جدی‌تر از قبیل بیش فعالی گردد. علاوه بر این، در طولانی مدت، کودک با پیشرفت علمی ضعیف مواجه شده و حتی تمایلات ضد اجتماعی از خود نشان خواهد داد.
ناروایز می‌گوید: «گریه شبانه کودک، زمانی که او احساس می‌کند بوسیله والدینی که نمی‌خواهند خوابشان آشفته گردد نادیده گرفته می‌شود، در او استرس ایجاد کرده و بعلاوه بر حس اعتماد او تاثیر گذاشته باعث اختلالات اضطراب می‌شود و کارایی مغز را کاهش می‌دهد.»
اجازه ندهید کودکتان برای مدت طولانی گریه کند. وقتی او گریه می‌کند فوراً با روشی هوشمندانه آرامش کنید، البته این به آن معنا نیست که او را بسیار به خود وابسته کرده و او را لوس کنید.»


نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده