جستجو
25/بهمن/1394
12:5
22/خرداد/1391
پربيننده ترين ها
خبر
فيلم
تصوير
صفحه عكس
صفحه ويديو

شایع‌ترین علل ایجاد اسهال/

مصرف غیرمنطقی آنتی بیوتیک باعث اسهال می‌شود

گرمازدگی، اسهال، مسمومیت غذایی و یبوست از شایع‌ترین بیماری‌های فصل گرما هستند. با توجه به گرمای هوا شهروندان باید به اصول بیشتری توجه کنند. از نکات قابل تجه در این موضوع اینست که افراد در هر سنی ممکن است دچار اسهال شوند.

به گزارش خبرنگار سینانیوز، به طور متوسط یک فرد بزرگسال ممکن است حدود ۴ نوبت در سال دچار اسهال شود. اما این بیماری در کودکان به خصوص در فصل گرما شایع‌تر است. اسهال می‌تواند موجب از دست رفتن آب بدن شود که نشان‌دهنده این است که بدن مایعات کافی برای فعالیت‌ ندارد. از دست رفتن آب بدن برای کودکان و بزرگسالان خطرناک است و این حالت برای پیشگیری از بروز مشکلات و ناراحتی‌های جدی‌تر باید درمان شود. بروز اسهال ممکن است دلایل موقتی مانند عفونت یا مشکلی مزمن مانند ابتلا به بیماری روده‌ای داشته باشد.

شایع‌ترین علل ایجاد اسهال
شایع‌ترین دلایل اسهال شامل عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های ویروسی، عدم تحمل برخی ترکیبات در مواد غذایی، انگل‌ها، واکنش‌ در برابر برخی دارو‌ها، ابتلا به بیماری‌های روده‌ای و اختلال در عملکرد روده است.
گرمای هوا، میوه‌هایی که در فصل گرما مصرف می‌شود مانند گیلاس، زردآلو و هلو، استفاده از انواع غذاهای پرچرب، خوردن بستنی، فالوده و مواد غذایی خنک که گاهی اوقات در یخچال و فریزرهای مغازه داران می‌ماند و یخ‌ها آب می‌شود و دوباره یخ می‌بندد از عوامل ابتلا به اسهال است.
بیشترین عامل بروز اسهال‌های حاد عوامل عفونی هستند و می‌توان گفت در ۹۰ درصد موارد بروز اسهال حاد عوامل عفونی نقش دارند که خود به صورت دو فرم است و فرم شایع‌تر آن ناشی از سموم میکروبی است که این دسته از اسهال‌ها، غیرتهاجمی هستند و به جدار روده آسیبی نمی‌رسانند و علائم آن به صورت تهوع و اسهال و استفراغ بروز می‌کند. اما آن دسته از اسهال‌های عفونی که میکروب‌های آن مهاجم هستند به جدار روده‌ها آسیب رسانده و موجب التهاب روده و در ‌‌نهایت موجب بروز اسهال خونی می‌شوند که عوامل مختلفی از جمله عوامل انگلی در بروز آن نقش دارند.»
غیر از عوامل عفونی که شایع‌ترین عوامل در بروز اسهال‌های حاد هستند.علل زیادی دیگری از جمله علل شیمیایی، دارویی مثل مصرف داروهای مسکن و... وجود دارند. نوع دیگر اسهال که اسهال مزمن نامیده شود نیز خود به چند دسته تقسیم می‌شود یک دسته اسهال‌هایی هستند که التهابی نامیده می‌شوند مثل برخی از بیماری‌های التهابی مثل کولیت اولسروز یا کولیت زخمی، دسته دیگر اسهال‌هایی که ناشی از اختلالات حرکتی است مثل بیماری کولون تحریک پذیر، دسته دیگراسهال‌های ترشحی، اسهال‌های اسموتیک و اسهال‌هایی که ناشی از مصرف عمدی مسهل‌ها و ملین‌ها هستند.
عوامل میکروبی از علل شایع بروز اسهال و استفراغ در فصل گرماست. در تابستان قرار گرفتن آب و مواد غذایی در محیط آزاد، رشد سریع میکروب‌ها را به دنبال دارد. همچنین در فصل گرما انواع میکروب‌ها می‌توانند توسط حشرات به آب و مواد غذایی منتقل شوند، بنابراین در این فصل باید از نگهداری آب و مواد غذایی در محیط آزاد خودداری شود.
برخورد دست آلوده با مواد غذایی از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین عوامل بروز اسهال و استفراغ در تابستان است. بهترین راه پیشگیری از بروز اسهال و استفراغ، شستشوی دست قبل از غذا و رعایت اصول بهداشتی در مصرف آب و مواد غذایی است.

تاکید بر مصرف آب
از آنجا که در اسهال باید به نحوی آب از دست رفته بدن جبران شود، مصرف مایعات از بهترین روش جایگزینی آب بدن است. وارد شدن میکروب و ویروس به دهان از طریق غذا، منجر به عفونت دستگاه گوارش می‌شود که معمولا به صورت اسهال و گاهی به صورت درد شکم، تهوع، ضعف و بی‌حالی خود را نشان می‌دهد.
از آنجا که عوامل این بیماری از طریق دهان وارد بدن می‌شوند، بهترین راه مقابله با آن رعایت بهداشت تغذیه‌ای است. بر این اساس لازم است که مواد غذایی از مکان‌های سالم و بهداشتی تهیه شوند. همچنین غذاهای مانده که احتمال آلودگی در آن‌ها زیاد است، مانند انواع غذاهای سس‌دار باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند.
دکتر محمد حسین داعی پاریزی متخصص اطفال در گفت‌و‌گو با سینانیوز عنوان کرد: «اسهال و استفراغ در اغلب موارد خود به خود بهبود می‌یابد. اما لازم است همزمان با این بیماری آب از دست رفته بدن جبران شود. خوردن مایعات، بهترین روش جایگزینی آب از دست رفته بدن است؛ بنابراین لازم است فرد به حد تحمل و در فواصل معین از مایعات استفاده کند. اما چنانچه فرد تهوع زیادی دارد، می‌توان با تزریق سرم به نحوی آب بدن را جبران کرد.»

در ایران برای اسهال و استفراغ هم آنتی بیوتیک مصرف می‌شود!
مسئله مصر غیرمنطقی دارو و آنتی بیوتیک در کشور ما در برابر هر درد و احساس ناخوشایندی مشاهده می‌شود و طبق آمار‌ها مصرف آنتی بیوتیک در کشور ما چندین برابر استاندارد جهانی است. به طور نمونه در اغلب اسهال و استفراغ‌ها مصرف آنتی‌بیوتیک ضرورتی ندارد. مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک در درمان اسهال و استفراغ، حتی مشکلات را بیشتر می‌کند. در مجموع بهترین اقدام درخصوص اسهال و استفراغ، جبران الکترولیت‌های از دست رفته بدن است. مصرف آنتی بیوتیک خودسرانه برای درمان اسهال به ویژه هنگامی که اسهال با تب همراه باشد، صحیح نیست; چرا که هر اسهالی نیاز به آنتی بیوتیک ندارد. ممکن است به دنبال مصرف آنتی بیوتیک برای درمان اسهال کودکان سندرم همولیز تشدید شده و بیماری خطرناکی را برای وی در پی داشته باشد.
در برخی موارد نیز ممکن است مصرف آنتی بیوتیک‌ها موجب بروز اسهال شود . در این شرایط که ثابت می‌شود اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌ها است بیمار بایستی مصرف آنتی بیوتیک‌ها را قطع کند.
دانشیار مرکز آموزش درمانی رسول اکرم (ص) گفت: «آنتی بیوتیک‌ها در درمان برخی از اسهال‌های خونی استفاده می‌شوند مثل اسهال‌های تهاجمی که باعث آسیب به جدار روده می‌شوند و ممکن است که پزشک برای فرد بیمار آنتی بیوتیک تجویز کند اما ممکن است فردی به دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها آنتی بیوتیک مصرف کند که موجب به هم خوردن تعادل فلور و یا میکروب‌های طبیعی روده می‌شود در نتیجه باکتری‌ها و میکروب‌های دیگر روده که در تعداد اندکی هستند بیشتر رشد و تکثیر یافته و در نتیجه بیماری زا می‌شود حتی اتفاق می‌افتد فرد مدت‌ها بعد از قطع مصرف آنتی بیوتیک مجددا دچار اسهال شود.»
وی تاکید کرد: «در مواردی که ثابت می‌شود اسهال ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌ها است بیمار بایستی مصرف آنتی بیوتیک‌ها را قطع کند.»

مصرف پروبیوتیک‌ها عاملی در برابر بروز اسهال
در یک آزمایش جدید معلوم شده مصرف فرآورده‌های غنی از پروبیوتیک‌ها می‌تواند احتمال بروز اسهال را در بیمارانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، کاهش دهد. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیزم‌های زنده‌ای هستند که به طور طبیعی در مواد غذایی چون ماست موجود هستند و گفته می‌شود که برای سلامتی بسیار مفیدند.
به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، آمار‌ها نشان می‌دهد حدود ۳۰ درصد از بیمارانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند دچار اسهال می‌شوند چون این دارو‌ها میکروب‌های داخل معده و روده را برآشفته می‌کنند و اسهال یکی از دلایل اصلی است که مردم از درمانهای آنتی بیوتیکی دوری می‌کنند.

شیر مادر سدی در برابر اسهال
شیر مادر هیچ گونه جایگزینی ندارد و به لحاظ بدون میکروب بودن و همیشه در دسترس بودن و تطابق درجه حرارت آن با درجه حرارت کودک، همواره بهترین گزینه برای پیشگیری از بیماری‌ها و به خصوص پیشگیری از اسهال و استفراغ در کودکان در فصل تابستان به شمار می‌رود.


نظر به اين مطلب
نام (اختياري)
پست الکترونیک (اختیاری)
آدرس وب سایت یا وبلاگ
نظر شما
لطفا عدد مورد نظر را وارد نماييد
گزيده